Macun Mah.187 Cad. No: 54/108 Türeli İş Merkezi Yenimahalle / ANKARA
tr

Plotter Kağıdı Nedir ?

218
Plotter Kağıdı Nedir ?

A3 ve A4 baskılar yapabilmek için fotokopi makinesi veya yazıcılar yeterli olurken özellikle büyük teknik çizimler ve projelerin basılabilmesi amacıyla kullanılan yazıcıya plotter denilmektedir.
Gerektiğinde renkli baskı yapabilen modelleride bulunan plottter yazıcılarında tabaka kağıt kullanılabldiği gibi rulo haline getirilmiş birinci hamur kağıtlarda kullanılabilinmektedir.
Tabaka kağıtların depolanması ve taşınması oldukça zor ve maliyetli olduğundan fiyatları oldukça yüksektir,fiyatları oldukça ucuz olan rulo plottre kağıtları A2,A1,A0 normuna uygun enlerde üretilmektedir.
Kağıt boyutları değişken olmakla beraber en çok satılan 50 metre uzunluğunda olandır.
Rulo plotter kağıdı kullanmanın diğer bir avantajı ise istenilen boyutta kesilebildiğinden firesinin az olmasıdır.
Birinci hamur opak kağıttan üretilen plotter kağıtlarının tercih edilen gramajı 80gr/m² olanıdır.

Plotter kağıdı fiyatları ebatlara ve gramaja göre değişkenlik göstermektedir, satın alırken dikkat edilmesi gereken konu yazıcının özelliklerine uygun olmasıdır. Kulanılan plotterin kağıt takıldığı bölgeye uygun ene sahip olmakla beraber kağıdın sarıldığı masuranın iç çapı başlıca dikkat edilmesi gereken konulardır.

Plotter yazıcılarda laser toner kullanılmadığından mürekkep kartuşuyla çalışmaktadır, yazıcı kartuş kafaları kağıda yakın çalıştığından kağıdın üzerinde bulunan tozların yazıcı kafasına zarar vermemesi için tozsuz kaliteli kağıt kullanılması önemlidir.

Çizimlerin çıktıları ve grafik çıktılarının alınması için kullanılan büyük yazıcılara plotter denilmektedir. Plotter çizici kâğıdı üzerine dijital baskı yapılmaktadır. Computer Aided Desing yani CAD programı tarafından desteklenen plotter kullanımı çeşitli sektörler de yerini almaktadır. Özellikle bu sektörlerin başında mimarlık ve mühendislik gelmektedir.

Bilgisayar yazıcılarına benzetilen plotter, çeşitli boyutlarda ki çizici kâğıtlarına baskı yapılması sağlanmaktadır. Yazıcıdan daha büyük kâğıtlara yaptığı baskılar özenli ve daha detaylı olmaktadır. Çeşitli boyutlar da temin edilebilecek olan plotter kâğıtlarının farklı doku seçenekleri de bulunmaktadır. Çizimleri yazdırmadan önce kâğıt üzerine püskürmeli ve kalem çizimi seçenekleri ile bilgisayar üzerinden çeşitli ayarlamalar yapılmaktadır.

Mimarlık ve mühendislik sektörlerin de yapılan projelerin daha büyük bir kâğıt üzerinde görülmesi ve detayların netleştirilmesi için plotter çizici kâğıdının tercih edildiği bilinmektedir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile plotter kısa süre de büyük projelerin çizici kâğıdına aktarılması sağlanmaktadır. Reklam ve matbaa sektöründe de kullanılan kâğıtlar sayesinde daha anlaşılır bir sunum, proje ve plan hazırlanmaktadır.

Geniş boyutlu baskı kâğıdı tabaka ve ya kâğıt rulo şeklinde satın alınmaktadır. Daha ekonomik ve daha kullanışlı olan bu kâğıtlar sayesinde mimarlık da iç ve dış mekânların çizilmesinden sonra aktarılmasın da kullanılmaktadır. Afiş, proje, reklam panoları, araç kaplama ve tabela gibi çeşitli alanlar da kullanılmaktadır.

ETİKETLER:
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
03123874200
Görüşme Başlat
1
💬 Selam ........
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?